„Nie ośmieszaj mnie” mówiła Marilyn Monroe. Co wydarzyło się 5 sierpnia?

Piękna, uwodzicielska, zawsze mówiąca jakby szeptem. Uwodziła mężczyzn, wzbudzała zazdrość wśród kobiet. Kusiła talią osy, ponętnymi czerwonymi ustami i burzą blond loków. Kontrolowaną burzą. Jeżeli Marilyn nie czuła się dość wystarczająco piękna, nie wychodziła na plan filmowy. Nie wynikało to z jej zadufania czy próżności, lecz chęci spełnienia oczekiwań innych osób wobec niej. Nie chciała nikogo zawieść. Marilyn często zapisywała swoje myśli w notatniku, robiła zapiski. Pisała  chaotycznie. Nie kończyła zdań. Być może to świadczy również o jej wewnętrznej walce z samą sobą. Walce, którą postanowiła zakończyć 5 sierpnia 1962 roku. Czy sama postanowiła zakończyć, czy ktoś jej pomógł. A może jedno i drugie?

Marilyn_Monroe

Blond słodycz

O aktorce często wspomina się w kontekście urody, psychiki lub okoliczności śmierci. Rzadziej w kontekście filmów, w których zagrała. Marilyn Monroe chętnie angażowano do ról słodkich blondynek. Pasowała do nich jak nikt inny. Szczególnie warta uwagi jest komedia „Mężczyźni wolą blondynki” z 1953 roku. To w tym filmie Marilyn w różowej sukience zaśpiewała piosenkę „Diamonds Are a Girl’s Best Friend”. To w tym filmie zagrała również Jane Russel, która wielokrotnie wspominała współpracę z Marilyn w wywiadach. Jane Russel w przeciwieństwie do Marilyn, dożyła sędziwego wieku – 89 lat. Kolejny film z Marilyn warty uwagi to „Jak poślubić milionera”. Trzy modelki, w tym oczywiście Marilyn poszukują bogatych kandydatów na mężów. Udaje się to tylko jednej z nich.

Marilyn Monroe filmy

Marilyn Monroe filmy

Ostatnie tygodnie z życia MM

W 1962 roku Marilyn rozpoczęła zdjęcia do nowego filmu „Słodki kompromis”. To był 30 film w jej karierze. Po roku nieobecności na ekranach chciała powrócić w triumfalnym stylu. W trakcie kręcenia filmu nie obyło się bez problemów. Marilyn znana była ze spóźniania się. Po 8 tygodniach pracy na planie zwolniono ją, a dwa miesiące później znaleziono ją martwą w jej domu w Brentwood. Film stał się jedną z najgłośniejszych, niedokończonych produkcji w Hollywood.

Marilyn by tak nie zrobiła

Scenarzysta filmu „Słodki kompromis” Walter Breinstein wspominał spotkanie z Marilyn. Było bardzo serdeczne. Marilyn była bardzo miła. Jednak omawiając wybrane sceny, czuł się jakby był w towarzystwie Cezara. Marilyn mówiła o sobie w trzeciej osobie. Mówiła: „Marilyn by tak nie zrobiła” i punktowała swoje braki w danej scenie.  Producenci uważali, że Marilyn była rozchwiana emocjonalnie. Od 2 lat cierpiała na bezsenność. Mieszała szampana ze środkami nasennymi. Początkowo producenci znosili jej nieobecności ponieważ wiedzieli, że przyniesie zyski dla wytwórni 20th Century Fox. Poszli jej na rękę i najpierw nakręcili wszystkie sceny z innymi aktorami, które nie wymagały jej obecności.

Osoby z produkcji wspominają, że Marilyn miała bardzo zmienne nastroje, co mogło być spowodowane również jej problemami uczuciowymi. W tamtym czasie, plotkowano o jej romansach z braćmi Kennedy. Gosposia Marilyn nie miała wątpliwości, że bracia Kennedy stali się ważną częścią jej życia – „Nie byłam w to wtajemniczona, ale była świadkiem tego co się działo” – wypowiedź z 1985 roku dla BBC.

Marilyn Monroe ostatnie dni z życia

Nie ośmieszaj mnie

Dni zdjęciowe do filmu „Słodki kompromis” zbiegły się także z balem urodzinowym prezydenta Kennedy. Marilyn zapowiedziała wytwórni, że w dniu uroczystości nie pojawi się na planie zdjęciowym. Co nie spodobało się całej produkcji. To na tym słynnym balu, aktorka zaśpiewała „Happy Birthday, Mr. President”. Po tym incydencie, do prasy podano, że Marilyn zostaje zwolniona i to koniec jej kariery w Hollywood. Ekipa miała dość. Produkcję wstrzymano. 104 osoby straciły pracę. Obwiniano o to Marilyn. Aktorka czuła się upokorzona tym faktem. Chciała udowodnić, że to nie koniec jej kariery. Pełna seksapilu i wdzięku ściągnęła do wytwórni dziennikarzy. Rozpoczęła swoją kampanię. Wówczas pojawił się pomysł artykułu, że Marilyn jeszcze nie umarła. Była zła na wytwórnię. Według dziennikarzy była wystraszoną, rozgniewaną, pełną niepokoju kobietą. Błagała jednego z dziennikarzy, aby nie robił z niej pośmiewiska. „Nie ośmieszaj mnie” – mówiła. Naradzała się z innymi aktorami, czy wróciliby na plan zdjęciowy, gdyby udało się przywrócić produkcję. Po kilku tygodniach od zwolnienia wytwórnia zaproponowała Marilyn powrót. Zaczęto planować wznowienie zdjęć.

Lekarz potwierdza, że brała nembutal. Przepisał jej 24 tabletki. Jak twierdzi, nawet wzięte wszystkie naraz nie mogły jej zaszkodzić. Miała brać kilka na noc. Psychiatra, lekarz który rozmawiał z nią wieczorem w dniu jej śmierci twierdzi, ze brzmiała radośnie. Jej stan psychiczny był dobry. Gosposia znalazła martwą Marilyn o 3.30 w nocy. Weszła o tak późnej porze do jej pokoju, ponieważ zaniepokoiło ją palące się światło. Lekarz, który leczył aktorkę twierdzi, że coś musiało spowodować zmianę jej nastroju. Nagła depresja spowodowała, że sięgnęła po jeszcze inne tabletki, których miała bardzo dużo. Gdy odpływała, może zmieniła zdanie i dlatego zadzwoniła do szwagra Kennedy’ego – Petera Lawforda.

Uratowane ujęcia.

W 1999 roku wytwórnia postanowiła przywrócić ujęcia z niedokończonego filmu „Słodki kompromis” nakręcone w 1962 roku. Na płycie „Ostatnie dni z życia Marilyn” można obejrzeć uratowane i zmontowane ujęcia.

Miała wówczas 36 lat. Chciała udowodnić wszystkim na planie, że jest w świetne formie. I udało się. Jednak porównując Marilyn z poprzednich filmów, chociażby z 1953 roku, to można zauważyć, że jej blond włosy, już nie są tak bujne. Są cieńsze, bez burzy loków, jedynie bardzo natapirowane. Wręcz białe. Oczy też nie te same. Być może to z powodu złego stanu zdrowia – jej wcześniejsze nieobecności spowodowane były rzekomym zapaleniem zatok. Ekipa wówczas myślała, że udaje. Scenę w basenie zagrała nago, pomimo, że mogła skorzystać z cielistego kostiumu imitującego nagie ciało. Po dziś dzień, krążą o niej legendy, pomimo, że zagrała w filmach w latach 50.60. Plotki dotyczą również okoliczności jej śmierci. Pojawiają się różne wersje. I te dotyczące umyślnego samobójstwa, jak i te, że MM była niewygodną osobą dla Państwa Kennedy, którzy mogli mieć związek z jej śmiercią.

Marilyn Monroe

Marilyn Monroe filmy w których zagrała

 

wywiady

Tekst/zdjęcia: Iwona Szostak

1 Comment

Add Yours

Komentuj, nie hejtuj