Kim jest Jamala? Zwyciężczyni Eurowizji 2016

Jeszcze przed ogłoszeniem ostatecznych wyników wokalistka powiedziała, że ten utwór jest dla niej bardzo ważny. Jeśli wygra to znaczy, że Europa ją rozumie. I tak się stało.

Jamala, 32-letnia artystka reprezentująca Ukrainę na 61. Konkursie Piosenki Eurowizji  zwyciężyła, zdobywając 534 pkt. Zaśpiewała poruszający utwór „1944”.

 

„Kiedy obcy nadchodzą… Wchodzą do twego domu, zabijają wszystkich i mówią, Nie jesteśmy winni, niewinni – śpiewała Jamala. Tekst utworu bazuje na jej doświadczeniach rodzinnych. Wokalistka krymsko-tatarskiego pochodzenia, odwołuje się do tematu sowieckich deportacji Tatarów krymskich w 1944 roku. W obecnej sytuacji politycznej utwór stał się przekazem, wsparciem dla mieszkańców Ukrainy, a w szczególności Krymu. Wokalistka już po odebraniu nagrody, życzyła Europie pokoju i miłości. Jamala wygrała. Warto jednak zwrócić uwagę, że mimo symboliki tego utworu, artysta reprezentujący Rosję, w głosowaniu widzów otrzymał najwyższą liczbę punktów. Ta edycja Eurowizji wpisała się już do historii, chociażby za takie zestawienie głosowania publiczności: (pierwsza trójka: 222 pkt. Polska /// 323 pkt. Ukraina ///361 pkt. Rosja)

Gdzie jest wasz rozum?
Człowieczeństwo płacze.
Myślicie, że jesteście bogami.
Ale wszyscy umierają.
Nie połykajcie mojej duszy.
Naszych dusz

Nie mogłam spędzić tam mojej młodości
Bo zabraliście mój świat
Nie mogłam spędzić tam mojej młodości
Bo zabraliście mój świat

Jamala interesuje się muzyką od najmłodszych lat. Swój kunszt wokalny rozwijała w liceum muzycznym, a potem Narodowej Akademii Muzycznej w Kijowie w klasie śpiewu operowego. Zwycięski utwór skomponowała sama. Wydała 2 albumy studyjne. Posiada również doświadczenie aktorskie. W 2014 roku zagrała w dramacie historycznym „Przewodnik”. Jamal jest popularną wokalistką na Ukrainie, zauważaną również w świecie mody i showbiznesu. W 2015 roku gościliśmy Jamalę również w Polsce. W 2015 roku  wystąpiła na koncercie Lato Zet i Dwójki organizowanego w Słubicach.

Jamala

Jamala

Jamalafot. https://www.instagram.com/jamalajaaa/ 

 

1 Comment

Add Yours

Komentuj, nie hejtuj