Twój Styl. Selfie z sercami. Włoski Vogue. Cały na biało

Okładki magazynów lifestyle w czasie pandemii. Jak redakcje poradziły sobie z brakiem realizacji sesji zdjęciowych? Niektóre zrezygnowały z przygotowanych wcześniej materiałów. Jeszcze inne odwołały się do symboli.

Twój Styl

Czy jest sens wydawać pisma związane z modą i urodą w obliczu pandemii? W redakcjach pracuje kilkaset ludzi. Okładki i zawartość można przeformułować lub całkowicie zmienić adekwatnie do sytuacji. Wszystko zależy od twórczości, ale przede wszystkim wyczucia, empatii i zrozumienia nastrojów społecznych.

Ta powyżej przemawia do wyobraźni. Od razu nasuwa się myśl, że coś jest nie tak! Źle się dzieje, bo nie ma ludzi, twarzy, haseł. Tylko ta biel. Odwołuje się do niezapisanej kartki, którą można napisać od nowa. Przynosi nadzieję, jednocześnie pozostawia przestrzeń do myślenia, a także milczenia. Symbolizuje barwy fartuchów personelu medycznego walczącego o życie pacjentów. „Vogue Italia” – wydawany w kraju najbardziej dotkniętym pandemią.

Decyzja o wydrukowaniu całkowicie białej okładki po raz pierwszy w naszej historii nie jest spowodowana brakiem zdjęć – wręcz przeciwnie. Wybraliśmy go, ponieważ biel oznacza wiele rzeczy jednocześnie

Fragment wpisu redaktora naczelnego „Vogue Italia

Serce. Ważne dla życia.

Tworzą serca dłońmi lub trzymają wycięte z papieru. Serca ku pokrzepieniu, ale także ku braku możliwości realizacji sesji zdjęciowej. Robią selfie i wysyłają do redakcji. Powstaje kolaż. „Twój Styl” w swoim stylu wydaje najnowszy numer magazynu.

Być razem, choć osobno to wartość największa

cytat, edytorial. Jacek Szmidt, redaktor naczelny „Twój Styl”

Z okazji 30-lecia redakcja miała zorganizować sesję z udziałem trzech gwiazd. Z wiadomych względów nie odbyła się. Zawartość oraz przeprowadzone rozmowy zdają się być jednak ponadczasowe.

Moje życie jest jak obraz. Cienie są niezbędne wydobywają kolor i światło

fragment kwestionariusza Danuty Stenki

Przyglądając się dalej co w trawie piszczy, trudno przedstawić inne odmienne okładki. VIVA, Gala, ELLE, Zwierciadło – czy w kolejnych wydaniach redakcje bardziej znaczącą odniosą się do sytuacji? Temat wpisu pozostaje otwarty. Czas pokaże. Tymczasem, dzisiaj każdy na swój sposób zmienia przyzwyczajenia. Szelest papieru ustępuje e-wydaniom. Cyfrowa prasa dostępna na platformach e-gazety.pl lub e-kiosk.pl jeszcze bardziej wpisuje się w rzeczywistość.

Każdy z nas w obliczu obecnej sytuacji na swój sposób zmienia przyzwyczajenia. Poniekąd też jesteśmy twórcami. Kreatorami swojej codzienności i przyszłości. Dlatego z nadzieją spoglądajmy w lepsze jutro.

Komentuj, nie hejtuj