„Krótka historia jednego zdjęcia. Kobiety”

Paulina Tyczkowska i Jakub Kuza to autorzy publikacji "Krótka historia jednego zdjęcia. Kobiety". Specjalnie dla Prestige Bag News odpowiedzieli na 9 (nie)poważnych pytań!

Krótka historia jednego zdjecia

Premierowe pytania i odpowiedzi. Pretekstem do poznania autorów jest najnowsza książka. Skrywa historie ciekawych kobiet – władczyń imperiów, żebraczek, potulnych żon i zmysłowych kochanek. Wszystko to ukazane przez pryzmat unikatowych fotografii. To co przyciąga najbardziej to szczegółowa wiedza odnosząca się do poszczególnych ujęć oraz historia w tle. Książka z duszą, a za jej kulisami twórcy – Paulina Tyczkowska oraz Jakub Kuza. Najpierw rozkręcili fanpage, a teraz rozkręcili się tutaj odpowiadając na 9 pytań. Czy były jakieś poTyczki?

9 (nie)poważnych pytań

Czy krótka historia jednego zdjęcia może być lepsza od historii długiego filmu?

Kochamy dobre kino, zwłaszcza stare polskie filmy, ale nie zawsze jest na to czas, a na Krótką Historię Jednego Zdjęcia tak 🙂 Chociaż jej napisanie zajmuje trochę dłużej niż przeczytanie.

Kto pisze ten, ….

… nie śpi w nocy!

Ulubiona fotografia spośród ponad 130?

Paulina: Okładkowa Vivian Maier prekursorka witrynowych selfie, niezwykła niania, której żadne zdjęcie z tysięcy, które zrobiła, nie ujrzało światła dziennego za jej życia – a są po prostu doskonałe!

Kuba: Wspólne zdjęcie Kasi Figury z muzą Pedra Almodovara, Rossy de Palmą na planie filmu „Prêt-à-Porter”. Dwie wspaniałe kobiety, tak różne, a z tak podobnymi problemami związanymi z ich wyglądem.

Napisana w duecie bo?

Po pierwszej książkowej części Krótkiej Historii Jednego Zdjęcia, którą przygotował samodzielnie Kuba, pojawił się pomysł na kolejny tom, poświęcony w całości kobietom. Uznaliśmy wspólnie, że w takim wypadku przyda się również damski punkt widzenia, który da książce zupełnie inny wymiar.

Krótka historia Waszego zdjęcia brzmi?

Nasze historie to przede wszystkim polskie miasta, które kochamy – Warszawę, Kraków, Gdańsk i najbardziej uwielbiana, sportretowaną na tej fotografii, Łódź. Łódź jest zawsze spoko!

Gdyby nie było fanpage’a Krótka Historia Jednego Zdjęcia powstałaby książka?

Pewnie nie, bo nigdy nie pomyślelibyśmy, że taka formuła się przyjmie. To fanpage zwrócił uwagę Wydawnictwa Znak, które zaproponowało wydanie go w formie książkowej. Ponieważ oboje jesteśmy trochę… staromodni czy „analogowi”  zachowanie tej inicjatywy w pewnej tradycyjnej formie, bardziej trwałej niż posty na Facebooku sprawiło nam olbrzymią radość.

Najbardziej zdumiewające komentarze od fanów?

Kochamy dyskusje pod postami, doceniamy gdy wytykane są nam błędy. Najbardziej niesamowite komentarze – to gdy ktoś rozpozna swoich rodziców czy dziadków na zdjęciu sprzed lat, dom w którym kiedyś mieszkali, uzupełni narrację o pewną insajderską wiedzę dostępną tylko osobom, które brały udział w opisywanych wydarzeniach itd.

Fakty i mity odnośnie powstawania książki?

Fakty są bardzo proste – książkę trzeba po prostu usiąść i zacząć pisać, potem poprawiać, zmieniać, wycinać. Mit – że to łatwe, lekkie i przyjemne, a wszystko odbywa się na zabytkowej maszynie do pisania w domku nad jeziorem 🙂 Zazwyczaj to laptop i zarwane noce – niewiele w tym „romantyzmu pisania”

Jakieś poTYCZKI?

Paulina: Kuba wiedział, że pisanie ze mną to będzie niezła poTYCZKA 😉 Burze mózgów niepokojąco często zamieniały się w burzliwe kłótnie. W końcu trzeba było połączyć dwa różne style opowiadania i pisania w jedną spójną całość. I przyjąć wzajemną krytykę, co bywa trudne. Na szczęście byliśmy zgodni co do jednego – wyboru bohaterek książki – ciekawych do opisania kobiet jest tyle, że musieliśmy w pewnym momencie powiedzieć „stop”, bo nigdy byśmy nie zamknęli materiału. Terminy w drukarni goniły, a jeszcze tyle dobrych zdjęć i historii zostało w głowie i archiwach…

Zdjęcia: Paulina i Jakub

Komentuj, nie hejtuj