Anna Kerth

Anna Kerth wywiad

Anna Kerth – wywiad z aktorką o najważniejszej życiowej roli. Roli mamy! Czy dziecko zmienia tożsamość kobiety? Czy faktycznie, to co wykrystalizowało się w dziecku do 5 roku życia jest takie istotne? Czy jako mama – coach ma łatwiej? Macierzyństwo okiem aktorki, life coacha i autorki metody Warm Up – Anny Kerth.

Anna Kerth wywiadAnna Kerth wywiad

WYWIAD

Wierzysz, że dzieci wybierają rodziców. Co masz na myśli?

To jest tak, jakbyś zapytała mnie, co mam na myśli wierząc w Boga. Mogłybyśmy rozmawiać o tym godzinami. Był taki czas, gdy zastanawiałam się, jak wygląda ten drugi świat…, pewnie jak każdy na jakimś etapie w swoim życiu.

Tym bardziej jestem ciekawa.

Wierzę w anioły, dusze, świat pozaziemski, ale kiedyś bardzo głęboko wchodziłam w te tematy. Wtedy też, gdzieś w jakiejś książce, pewnie nawet nie jednej, natknęłam się na teorię, która mówi o tym, że dusza dziecka wybiera sobie rodziców. I już nie wiem czy sama rozbudowałam tę teorię, czy ona w pełni taka właśnie była, ale wierzę, że schodzimy na ziemię, aby rozwinąć się, jako dusze. A także po to, by pomóc rozwinąć się tym, co już na tej ziemi są. Tak więc w tej teorii dzieci wybierają sobie rodziców najlepszych dla swojego  rozwoju, ale to nie oznacza, że wybierają rodziców idealnych, perfekcyjnych, lecz rodziców z odpowiednim dla nich doświadczeniem. Jak teraz myślę o swoim dziecku to aż mam ciary. Jestem bardzo wdzięczna, że mnie wybrało… (wzruszenie). Jednocześnie nie wiem czym sobie na to zasłużyłam, ale jak to mówię, trafił mi się cudowny „egzemplarz”. Oczywiście wiem, że każda matka tak mówi o swoim dziecku 🙂 Może to właśnie dzięki temu, nazwijmy to „dopasowaniu”. Za każdym razem, gdy przypominam sobie o tej teorii, zastanawiam się kim on ma być, że wybrał akurat nas. Jakiego doświadczenia potrzebuje, że akurat MY. I oczywiście w drugą stronę, czego mam się jeszcze nauczyć, że to właśnie ON jest tutaj… Już parę zmian zobaczyłam 😉

Czyli jesteście najlepszą odpowiedzią na jego potrzeby?

W jakimś stopniu… Naukowcy twierdzą, że każdy z nas ma w genach geniusza albo debila. Nie chcę nikogo obrażać. Debil to również termin naukowy. Chodzi o to, że w pakiecie dostajemy geny, które umożliwiają nam bycie jednym i/ albo drugim. Pytanie czy i jak szybko odkryjemy to w czym jesteśmy uzdolnieni. A wiadomo, rodzic jest tą pierwszą osobą, która może pomóc w odkryciu tych cech – zarówno dobrych, jak i trudniejszych. Ja staram się dostrzegać umiejętności mojego syna i pomagać mu je rozwijać, a przynajmniej na tym etapie nie przeszkadzać w ich samoistnym rozwoju. A tam, gdzie trudność obserwować, pomagać, dawać czas…

Anna Kerth wywiadAnna Kerth wywiad

W takim razie czy mogłabyś sklasyfikować jaki jest Twój syn? Czym sobie zasłużyliście?

Na to pytanie prawdopodobnie będę mogła odpowiedzieć dopiero za 20, 30 lat, a i to niekoniecznie. Nie lubię przypinania łatek u siebie, a co za tym idzie, również u niego… Ale widać już teraz, że ma duże poczucie humoru i pozytywne nastawienie do życia – stąd od początku nazywaliśmy Jakuba Heheszkiem. Pamiętam jak w okresie ciąży potrafiłam dostawać głupawki z niczego i śmiać się przez 10 minut jak przysłowiowy „głupi do sera”. Mamy dowody tego w postaci nagrań. Michoo ( z zawodu dźwiękowiec) nie mógł się powstrzymać i nagrywał mnie. Najgorsze było to, że dopadało mnie to o nieoczekiwanych porach i w każdych możliwych miejscach. Przy tym śmiałam się autentycznie do łez, więc czasem to dziwnie wyglądało. Sama w sobie też mam pozytywne nastawienie do życia, ale czym sobie zasłużyłam na jego wybór mnie  – nie wiem…  Kuba jest uparty i niecierpliwy, ja też taka byłam, czasem nadal jestem, może dzięki temu łatwiej mi go zrozumieć, może kiedyś będę mogła mu pomóc w czymś, dzięki temu zrozumieniu…

Uważasz również, że to co wykrystalizowało się w człowieku do 5-tego roku życia, na zawsze będzie jego  esencją, szkiełkiem  przez które widzi wszystko dookoła.

Tak. To kolejna teoria nabyta, ale bardzo ją lubię. Podobno nasza osobowość tworzy się do 5tego roku życia. Wtedy dziecko najwięcej chłonie, otrzymuje od nas nasze schematy, niektóre nawyki. Od tego, jaki stosunek do świata mu pokażemy, zależy w jaki sposób będzie rozwiązywać w przyszłości problemy, czy będzie otwarte czy zamknięte na innych ludzi. Oczywiście później różne zdarzenia, zwłaszcza te traumatyczne mają znaczenie, ale nic nie ma na człowieka tak ogromnego wpływu jak to,  co dzieje się do 5-tego roku życia. 

Zazwyczaj nie pamiętamy tego okresu.

Różnie bywa. W moim przypadku okazało się, że mam pierwsze wspomnienia z okresu, gdy miałam półtora roku. Miałam w głowie pewne obrazy. Z ciekawości zaczęłam podpytywać mamę. Okazało się, że pamiętam czas, gdy opiekowała się mną moja babcia a dodatkowo pamiętam obrazy, jakie wywoływała we mnie śpiewana przez nią piosenka. Każdy ma pierwsze wspomnienia z różnego etapu dzieciństwa, ale nasze ciało wszystko pamięta – rozmawiałyśmy o tym kiedyś przy temacie ćwiczeń Warm Up. Nasze ciało ma olbrzymią pamięć emocjonalną. I nawet jeśli myślimy, że czegoś nie pamiętamy, to w ciele ta pamięć jest zatrzymana.

Na co dzień raczej nikt się nad tym nie zastanawia.

Na szczęście! Zwykłemu człowiekowi takie analizy nie są potrzebne. Czasem wręcz potrafią namotać. Ale świadomość własnych nawyków i schematów jest bardzo istotna. Na przykład jeżeli wiem, że z reguły patrzę pesymistycznie na pewne sprawy, szybko się załamuję, to jeżeli małżonek nie ma innego podejścia, jest duże prawdopodobieństwo, że dziecko pozna jeden schemat i go przejmie. Aby to zmienić, po pierwsze mogę u siebie zmienić ten schemat, a po drugie świadomie mogę pokazywać dziecku inne ścieżki wyboru. Ważna jest też świadomość własnej hierarchii wartości… Ją również przekazujemy dziecku.  To ona jest na początku wyboru, więc warto pamiętać, że przekazujemy ją zachowaniem a nie mówieniem co jest ważne a co nie.

Anna Kerth wywiadAnna Kerth wywiad

Jesteś mamą-aktorką, ale jednocześnie coachem – czy to pomaga w macierzyństwie?

2 Comments

Add Yours

Komentuj, nie hejtuj